سینک ظرفشویی

برای خرید سینک ظرفشویی مناسب برای آشپزخانه منزل به  چه  نکاتی باید توجه کنیم:

سینک ظرفشویی آشپزخانه یکی ازمهم ترین و حساس ترین کالایی است که درآشپزخانه وجود دارد. انتخاب درست ویاغلط در هنگام خرید میتواند سالهای زیادی اززندگی ما درآشپزخانه را تحت تاثیر قرار دهد لذا توصیه  میکنیم حتما قبل از خرید سینک ظرفشویی چند دقیقه ای وقت گرانبهای خود را به خواندن این مختصر اختصاص دهید . باشد که بتوانیم کمکی هر چند اندک در خرید سینک ظرفشویی مورد نظرتان باشیم.

ابتدا لازم است  بدانیم چند نوع سینک ظرفشویی در بازار وجود دارد  پس  :

  • انواع سینک ظرفشویی : استیل (مات و براق ) – شیشه – کامپوزیت یا گرانیتی

سینک های استیل: شایع ترین و مرسوم ترین سینکهایی که  در جامعه استفاده میشود و مشهور به نام سینکهای استنلس استیل است  . چرا حالا میگویند استنلس استیل ؟ استنلس استیل نوعی از استیل است که در فولادآلیاژی آن عنص نیکل و کروم نسبت به  بقیه عناصر تشکیل دهنده آن بالاتر است این مقدارکروم باعث جلوگیری ازخوردگی و عملا باعث ترمیم خوردگی های سطحی درآینده خواهد شد در این  مقال نمیگنجد اما در فرصت مناسبی به طور مبسوط نسبت به  انواع استیل های موجود در بازار سرتونو درد خواهم آورد

سریع ترین راه و راحت ترین راه برای اینکه متوجه  بشیم سینک استیلی که خریداری میکنیم ضد زنگ است یا خیر همان  راه قدیمی و مرسوم استفاده از آهنربا است .البته فروشنده و تولید کننده باید خیلی ناشی باشد که سینک ظرفشویی را از استیل ضد زنگ تولید نکند . اما الا ای حال شما میتوانید با یک آهنربای ساده متوجه جنس استیل ضد زنگ بشوید.

سینکهای  استیل نسبت به چگونگی قرارگرفتن روی صفحه کابینت آشپزخانه به انواع ذیل تقسیم میشوند :

سینک روکار ( lay on  ) – سینک  توکار(inset )   – سینک زیرکار یا کرین (undermount)  – سینک همسطح (flush mount )

تفاوت مختصر مفید در یک  جمله : در سینکهای روکار صفحه  کابینت یا  کرین برش نمیخورد در حالی که در سایر مدل ها صفحه کابینت یا کرین باید بریده شود .( طبق الگوی برش موجود در داخل سینک  )

یا واضح تر اینکه فقط  در سینکهای روکار در قسمتی که  سینک وجود دارد صفحه کابینت یا کرین وجود ندارد

از نظر نوع جنس هم به  انواع سینکهای براق –مات – ضدخش تقسیم بندی میشود

خب حالا چه مدل سینکی بخریم که مناسب آشپزخانه ما باشد  ؟

باید خدمتتان عرض کنم که جدیدترین سینکهای موجود در بازرا سینکهای همسطح است یا  همان  flush mount این  سینک در طبقه  سینک های توکار طبقه  بندی میشود. تولید این سینک باید با دقت بسیار بالایی صورت گیرد . تا امروز که من خدمت شما هستم باید عرض کنم که از بین شرکت های تولید کننده ایرانی هیچ  شرکتی تاکنون اقدام  به تولید این مدل سینک نکرده است حسن استفاده از این سینک برای افرادی است که ظرافت و استفاده از جدید ترین ها در محیط آشپزخانه برایشان مهم است . صفحه استیل این مدل سینک ها پس از نصب همسطح صفحه کابینت یا کرین شده و ترکیب زیبایی بوجود می آورد. لازم به  ذکر است که حتما برای نصب این مدل سینک ها باید از نصاب های متبحر تری استفاده کرد زیرا این مدل سینک ها تازه وارد ایران شده است و  هنوز  مرسوم نیست

سینکهای زیرکار یا  undermount
قبل از  سینکهای همسطح  یا  flush mount    بازار فروش سینک ها با این مدل سینکها روبرو شد . ترکیب بی بدیل و بسیار زیبای این مدل سینک ها پس از نصب مطمئن باشید که آَشپزخانه شما را نسبت به سایرین متفاوت خواهد کرد .

مجددا باید عرض کنم که به  این دلیل که  این سینک ها تازه  وارد بازار شده است حتما برای نصب از نصابهایی استفاده کنید که قبلا سابقه نصب سینکهای undermount  را داشته باشند.

سینکهای undermount غالبا سینکهایی است که  فقط لگن خالی است لذا در این مدل سینکها نباید دنبال صفحه استیل سینک باشید .

سینکهای توکار  (inset)

امروزه به جرات میتوان گفت که مصرف  حدود ۷۰ درصد مشتریان سینکهای آشپزخانه سینکهای توکار است .

این مدل سینک با زیبایی و نوع ترکیب آن با صفجه کابینت یا کرین توانسته است جایگاهی مناسب در سلیقه های مشتریان پیدا کند .

سینکهای  روکار (lay on )

قدیمی  ترین نوع سینکهای  موجود در بازار سینکهای روکار میباشد .تولید سینک در جهان با این مدل سینک شروع شده است . اگر سراغ خانه  پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها را بگیرید که  سینکهای قدیم داشته  باشند .  میتوانید  این  سینک ها را در منزل آنها ببینید .  سینکهای  شرکت بلانکو که  حدود ۳۰ سال پیش تولید میشد همه سینکهای روکار است . این مدل سینک ها به خاطر نصب ساده و آسان و آب بندی بسیار ساده با کابینت هنوز هم طرافداران پر و پا قرصی در ایران دارد .
مالکین خصوصا زمانی که میخواهند خانه هایشان را برای اجاره به دست مستاجر بسپارند حتما از این سینک ها استفاده میکنند و دلیلشان هم این است که اگر مستاجر از سینک خوب استفاده نکند صفحه کابینت ( اگر جنسش چوب باشد ) دچار مشکل کمتری خواهد شد .

توصیه کلی  حقیر این است که قطعا استفاده از سینک های روکار مربوط به گذشته  است و سینکهای روکار زیبایی سایر انواع سینکها را نخواهد داشت . اما اگر شما از سینک روکار استفاده  نمیکنید باید این را بدانید که حتما هر سال یا حداکثر هر ۲ سال یکبار قسمت های آب بندی سینک با صفحه کابینت و کرین توسط کابینت کار مورد بازبینی قرار گیرد .

عمق لگن و ضخامت ورق  :

سینکهای آشپزخانه در عمق های متفاوت از  ۱۴ سانت  تا  ۲۴  سانت  و همچنین در ضخامت ورق های  متفاوت از ۰٫۴ میلیمتر تا ۱٫۲  میلیمتر تولید میشوند .

قاعده براین است که سینکهای دارای عمق بیشتر و ضخامت ورق بیشتر کیفیت مطلوب تر و بهتری دارند .

نکته مهم  :

درطی سالیان مدید این تجربه برای ما کسب شده است که استفاده از لگن در سینکهای ظرفشویی کارایی بیشتری در آشپزخانه دارد تا صفحه سینک واضح  تر اینکه اگر شما دارای آشپزخانه ای هستید که  فضای  زیادی برای تعبیه سینک ندارید توصیه  ما این است که تا میتوانید از لگن سینک  استفاده  کنید . به  طور مثال اگر شما ۸۰ سانت برای سینک بیشتر فضا ندارید توصیه  ما استفاده  از سینکی است که  ۲  لگن  دارد وطول این دو لگن روی هم در مجموع ۸۰ سانت میشود .کارایی این مدل سینک که دارای ۲ لگن است قطعا از سینک دارای یک صفحه و یک لگن در دراز مدت بیشتر خواهد بود.

گفته  شد که  یکی از انواع  سینکهای استیل سینکهای ضد خش است
سینکهای  ضد خش  موجود دربازار به  ۲ نوع  ضدخش آج ریز (micro linen )  و  آج درشت    (linen )   تقسیم میشود  .  توصیه  ما به استفاده  از سینکهای استیل براق است زیرا در مدل های ضدخش نفوذ چربی ها و باقی ماندن ذرات مایع و جامد در بین حفره های موجود در این سینک ها استفاده از این سینک ها را برای شما با مشکلاتی روبروخواهد کرد .اگر هم زمانی خواستید که سینک شما استیل ضدخش باشد حتما از سینک ضدخش آج  ریز استفاده نمایید .

۲ – سینکهای شیشه ای  :

استفاده از این  مدل سینک ها چند سالی بود  که در ایران مشتریان خاص خودش را پیداکرده بود  اما با توجه به  سختی  استفاده به مرور زمان از طرفدارانش کاسته  شد . احتمال شکستگی زیاد ؛ لک شدن سینک به علت به جا ماندن قطره های آب روی سطح شیشه؛ احتمال درز آب زیر شیشه  ؛ و احتمال جدا شدن  لگن از صفحه شیشه ای  مشکلاتی است که در استفاده از این سینکها وجود دارد.

۳ – سینکهای گرانیتی :

یکی از زیباترین سینکها استفاده از سینک گرانیتی در آشپزخانه میباشد . مواد استفاده شده با رنگهای متفاوت زیبایی خاصی را به آشپزخانه شما خواهد داد . رنگهای بی نظیر زرشکی – سرمه ای – سفید  و  …  هر بیننده ای را مجذوب خود خواهد کرد اما این نکته قابل اهمیت است که فقط از سینکهای گرانیتی با کیفیت که دارای ضمانت و گارانتی لازم است استفاده نمایید . عدم جذب مواد رنگی از جمله قهوه – چای و  …  و  عدم شکستگی و ترک برداشتن باید در ضمانت ها و گارانتی این مدل سینک ها وجود داشته باشد .